گفت‌وگو

آموزش، زنان را از معرض آسیب‌های اجتماعی دور می‌کند

در گفت و گو با يك جامعه شناس مطرح شد

آموزش، زنان را از معرض آسیب‌های اجتماعی دور می‌کند

زمانیکه زنان خودسرپرست تحت آموزش قرار بگیرند، قدرت گذران معیشت خود را میابند که این امر به طور مستقیم آنها را از قرار گرفتن در معرض آسیب‌ دور می‌کند.

امید علی‌احمدی، جامعه‌شناس و کارشناس حوزه آسیب‌های اجتماعی با اشاره به آسیب‌های مختلفی که زنان به خصوص زنان سرپرست خانوار را تهدید می کند، گفت: یکی از دلایل اصلی وجود این آسیب‌ها، گذر از این وضعیت و شرایط فعلی جامعه است. زمانی آداب و رسوم، فرهنگ، سنت و غیره در جامعه حاکم بود اما این شرایط در حال حاضر طوری رقم خورده که در حال دگرگونی و تغییر هستند و در این وضعیت زنان و به خصوص زنان سرپرست خانوار در معرض آسیب بیشتری قرار می‌گیرند.

این جامعه‌شناس با اذعان به اینکه باید در این خصوص فرهنگ‌سازی شود و دستگاههای مسئول به صورت جدی به این موضوع ورود پیدا کنند، عنوان کرد: البته اقداماتی در حد بیمه زنان سرپرست خانوار و برخی حمایت‌های دیگر از زنان مطرح شده اما اینها هنوز کافی نیست و نمی‌تواند تمامی آنها را پوشش دهد.

به گفته او؛ برخی از زنان به ویژه آنها که مسئولیت اداره خانواده خود را برعهده می‌گیرند برای ادامه زندگی و تامین معیشت، بهداشت، مسکن و غیره نیاز به این دارند که در ماه درآمدی داشته باشند و به همین دلیل باید از شغلی مناسب برخوردار باشند اما متاسفانه در جامعه ما آنطور که باید از زنان سرپرست خانوار حمایت نمی‌شود و مشکلات بسیاری در زمینه اشتغال آنان وجود دارد.

علی احمدی در این خصوص اضافه می‌کند: با توجه به شرایط جدید جامعه حتما باید نگاه ویژه‌ای به موضوع زنان سرپرست خانوار داشت چراکه در غیر این صورت باید شاهد افزایش زنان خیابانی و همچنین درگیری آنها با آسیب‌های دیگری نظیر فقر، اعتیاد و غیره خواهیم بود. هیچ فردی به طور خودخواسته به سمت آسیب ها و مشکلاتی مانند بزهکاری، فساد و اعتیاد حرکت نمی‌کند، بنابراین در صورت حمایت دولت و نهادهای مسئول، آسیب‌هایی که در کمین زنان است کاهش می‌یابد یا رفع خواهد شد.

 

او یکی از راهکارهای اساسی و اجرایی در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی برای زنان سرپرست خانوار را توانمندسازی آنها دانست و گفت: زمانیکه این افراد تحت آموزش حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای قرار بگیرند، در واقع قدرت گذران معیشت خود را میابند که این امر به طور مستقیم آنها را از قرار گرفتن در معرض آسیب‌ دور می‌کند. آموزش به زنان سرپرست خانوار می‌تواند با حمایت‌های اجتماعی در قالب بیمه‌های مختلف همراه باشد تا احساس امنیت بیشتری برای این قشر به همراه داشته باشد.

به اشتراک بگذارید