گفت‌وگو

بهبود وضعيت زنان سرپرست خانوار در گفت و گو با فردين علیخواه

 مهارت آموزی با نگاه به جوامع محلی و بومی صورت گیرد

مهارت و آموزشی که می‌تواند در شهر تهران به یک زن سرپرست خانوار داده شود الزاما مهارتی نیست که برای یک زن ساکن یک شهر کوچک شمالی کشور مناسب و دارای کارایی باشد.

 

فردین علیخواه، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه گیلان با اشاره به استفاده از تفکرات نوین در زمینه آموزش و توانمندسازی زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار، می‌گوید: در نظریات توانمندسازی جدید تلاش بر آن است که توانمندسازی از طریق ترویج فکرهای نو صورت بگیرد تا به بروز توانایی‌هایی منطبق بر نیازها منجر شود.

او با اشاره به اینکه تعاونی‌های تولیدی یکی از راهکارهای مثبت در جهت توانمندسازی زنان خودسرپرست است، عنوان کرد: تعاونی‌ها دارای ساختار مناسبی برای آموزش و اشتغال زنان سرپرست خانوار هستند و با توجه به اصولی که در تشکیل آنها مورد توجه است، می‌تواند منجر به توانمندسازی، خودکفایی و حتی خوداکتفایی شود.

به گفته علیخواه؛ سرمایه‌گذاری دولت در جهت راه‌اندازی تعاونی‌های تولیدی و خدماتی برای زنان سرپرست خانوار می‌تواند راهکاری موثر در جهت تقویت این سرمایه‌های اجتماعی، ایجاد خودباوری و درآمدزایی برای این زنان باشد.

این جامعه‌شناس، آموزش‌های کارآفرینی و تجارت خانگی را از دیگر راهکارها در جهت توانمندسازی زنان خودسرپرست دانست و افزود: برخی مطالعات نشان می‌دهد که کسب‌وکار خانگی می‌تواند زمینه مناسبی برای حرکت زنان در مسیر خوداشتغالی و کارآفرینی را فراهم سازد. در واقع به واسطه کسب وکارهای خانگی، حس اعتماد به نفس برای فعالیت در وسعت بیشتر برای این زنان ایجاد خواهد شد.

او با اشاره به نحوه‌ی کارآفرینی و آموزش به زنان خودسرپرست در مناطق مختلف کشور، گفت: در روند آموزش باید به ساختارها و فضای جوامع محلی توجه ویژه‌ای داشت.

 

به عبارتی مهارت و آموزشی که می‌تواند در شهر تهران به یک زن سرپرست خانوار داده شود الزاما مهارتی نیست که برای یک زن ساکن یک شهر کوچک شمالی کشور مناسب و دارای کارایی باشد. در واقع این آموزش باید با نگاه بر جوامع محلی و بومی صورت گیرد.

علیخواه با تاکید بر به اینکه زنان سرپرست خانوار ایران اصولاً از تحصیلات و مهارت فنی و آموزشی کمی برخوردارند، توضیح داد: با سوق دادن گام به گام این زنان به سمت آموزش و فعالیت‌های کارآفرینی می‌توان فضای نشاط را نیز به زندگی آنها وارد ساخت که همین امر مشخصاً بر روند سلامت روانی خود و خانواده آنها اثرگذاری مستقیمی به همراه دارد.

به اشتراک بگذارید