گفت‌وگو

روند توانمندسازی را باید کامل کرد

توانمندسازی تنها به معنای آموزش و مهارت‌آموزی به زنان سرپرست خانوار نیست چرا که باید به بازاری برای فروش تولیدات‌شان نیز فکر کرد.

به نقل از روزنامه اعتماد،  زهرا کریمی، مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر این موضوع معتقد است در صورتی‌که تنها به زنان مهارتی داده شود و برای عرضه آن تولیدات در بازار فکری نشود، روند توانمندسازی ناقص خواهد بود و نتیجه‌اش روی آوردن افراد به دست‌فروشی در محل‌هایی همچون مترو می‌شود. او در گفت‌وگویی به بیان لزوم ورود نهادها و دولت به موضوع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار می‌پردازد.

*چه عاملی در کشور ما زنان را به سرپرست خانوار تبدیل می‌سازد؟

گاهی طلاق و گاهی هم مرگ همسر دلیلی‌ای است که موجب می‌شود برخی زنان مسئولیت سرپرستی یک خانواده را بر عهده گیرند. در کشور ما به دلیل اینکه بعد از طلاق یا مرگ همسر زنان کمتر ازدواج مجدد را تجریه می‌کنند و ترجیح می‌دهند ادامه زندگی را وقف فرزندانشان کنند، معمولا بعد از طلاق یا فوت همسر خودشان سرپرست خانوار باقی می‌مانند. اما دیگر سرپرستان خانوار دخترانی هستند که هیچگاه ازدواج نکرده‌اند و به دلایلی مانند فوت والدین از خواهر و برادران کوچکتر خود مراقبت و نگهداری می‌کنند که تعداد این زنان هم کم نیست. ما به تازگی آماری داریم از زنان مجردی که سرپرستی کودکی را بر عهده گرفته‌اند.این زنان هم بخش دیگری از جامعه زنان سرپرست خانوار ما را تشکیل می ‌دهند.

* زنان برای حضور در جامعه و تامین نیازهای مالی‌شان، نیازمند شغل و مهارت هستند که عمدتا فاقد مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار هستند. براین اساس توانمندسازی و آموزش این زنان را چه گروهی باید دنبال کنند؟ دولت، بخش خصوصی یا سایر نهادهای مدنی و مردمی؟

وظیفه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار بر عهده دولت است. گاهی این اشتباه رخ می‌دهد که برخی می‌پرسند زنان سرپرست خانوار چه تاثیری می‌توانند بر تولید و اقتصاد کشور داشته باشند. به عقیده من این سوال درستی نیست چرا که این دولت‌ها هستند که موظف هستند نقشی در زندگی این افراد ایفا کنند و آموزش ‌مهارت‌های لازم را به آنان بیاموزند. یکی از مهم‌ترین وظایف دولت‌ها در برابر اقشار آسیب‌پذیر حمایت و توانمندسازی آنها است. پس نباید این انتظار را داشته باشیم که آنها به کمک دولت‌ها بیایند بلکه بالعکس این دولت‌ها هستند که باید به کمک این افراد بیایند و آنها را از آسیب‌هایی که فقر برایشان به دنبال خواهد داشت محافظت کنند.

*آیا توانمندسازی زنان سرپرست خانوار می‌تواند کمکی به خروج مستقیم آنها از دایره فقر کند؟

بحث توانمند سازی زنان باید ادامه‌دار باشد .گاهی ما آموزش و مهارت لازم را به این زنان می‌دهیم و امکانات تولید را هم در اختیارشان می‌گذاریم اما بازاری برای فروش تولیدات این افراد وجود ندارد. اگر توانمندسازی زنان ادامه‌دار باشد می‌تواند به خروج آنها از دایره فقر منجر شود. ضمن اینکه اگر این اتفاق به هر دلیل رخ ندهد یا نیمه کاره رها شود فقر از همان فرد به فرزندش سرایت می‌کند. همه ما می‌دانیم که فقر می‌تواند مسری و موروثی باشد. سرایت فقر یعنی سرایت آسیب اجتماعی، سرایت اعتیاد، طلاق، بیماری و… .

*به عقیده شما وجود کمپین‌ اجتماعی «هم‌سایه‌شو» که قصد دارد از عایدات فروش محصولات خود منابعی را در حوزه آموزش و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و کارآفرینی برای آنها هزینه کند، چقدر می‌تواند در این زمینه موثر باشد و به عنوان یک فرهنگ نهادینه شود؟

قطعا در این مورد می‌توان روی کمک کمپین‌های اجتماعی حساب کرد. همچنین NGO ها و نهادهای اجتماعی در عرضه تولیدات می‌توانند بسیار کارآمد و مفید باشند. گاهی این کمپین‌ها با شناخت و معرفی برخی کالاها و بازار مربوط به آن درآمد پایداری برای زنان سرپرست خانوار به وجود می‌آورند. در واقع آن چیزی که زنان سرپرست خانوار به آن نیاز دارند همین درآمد پایدار است. تخصص در یک حرفه مشخص چیزی است که کمپین‌های اجتماعی باید آن را دنبال کنند. گاهی NGO های ما تلاش می‌کنند که با آموزش زنان سرپرست خانوار از آنها حمایت کنند. باید بگویم در این مورد تنها آموزش کافی نیست. شاید دادن آموزش و ابزار تولید شرط لازم باشد اما قطعا کافی نیست. یکی از مهمترین شروط برای کسب موفقیت در این حوزه شناخت و ایجاد بازار برای این افراد است. تا زمانی که بازار مشخص برای این تولید وجود نداشته باشد فرد مجبور می‌شود تولید خود را در مترو و گوشه خیابان عرضه کند و این یعنی ناقص ماندن روند حمایت و توانمندسازی.

به اشتراک بگذارید