یادداشت

زنان سرپرست خانوار در معرض افسردگی قرار دارند

 

سمیه جلالوند

روانشناس و مشاور خانواده

 

اصولا زنان سرپرست خانوار نسبت به مردان به واسطه داشتن چند نقش مختلف به طور همزمان مانند اداره امور خانه و تربیت و مراقبت از فرزندان به تنهایی و کار خارج از خانه با دستمزد کمتر، استرس و مسائل و مشکلات روانی بیشتری را تجربه می‌کنند.

در همین خصوص برخی تحقیقات صورت گرفته در کشور نشان می‌دهد که زنان سرپرست خانوار در مقایسه با سایر افراد و گروه‌ها، اختلالات روانشناختی بیشتری را تجربه می‌کنند. ناتوانی در جلب حمایت و مهار هیجانی، احساس ناتوانی در برآوردن خواسته‌های فرزندان، احساس تنهایی و بی‌کسی، نبود فرصت برای رسیدگی به مسائل تحصیلی فرزندان از مشکلات روان شناختی این زنان است.

در عین حال وجود مسائل و مشکلاتی از جمله بیکاری، نداشتن درآمد کافی و مباحث مربوط به تامین مسکن از جمله مواردی است که به تنش‌های روحی و روانی این زنان دامن زده و آنها را بیش از پیش در معرض افسردگی قرار می‌دهد.

در واقع می‌توان گفت که افسردگی همواره در معرض زنان سرپرست خانوار است که این وضعیت باتوجه به شرایط آنها متفاوت خواهد بود. اما بالا بودن مشکلات روحی و افسردگی در میان زنان سرپرست خانوار ناشی از شرایط اجتماعی و اقتصادی تحمیل شده به آنهاست و ارتباطی با جنسیت آنها ندارد. در واقع این مسئله ناشی از تبعیض اقتصادی و اجتماعی و نگرش منفی جامعه است که شرایط را برای آنها سخت‌تر می‌سازد.

در این میان توانمندسازی این زنان به معنای دستیابی آنها به منابع و کنترل بر زندگی‌شان خواهد بود که موجب ایجاد احساس استقلال، اعتماد به نفس و خودباوری برایشان می‌شود. همین موضوع می‌تواند به نوبه خود موجب کاهش تبعات روانی و افسردگی برای زنان سرپرست خانوار شود.

مهارت آموزی فرد امکان شکوفایی توانایی‌ها را به او داده و احساس بهتری نسبت به خود برایش خواهد داشت. ضمن اینکه این احساس از طریق این زنان به خانواده و فرزندانشان نیز منقل می‌شود و در سلامت روانی خانواده اثرگذاری مستقیم دارد. این شرایط امید به زندگی را در میان این گروه افزایش داده و متناسب با میزان توانمندی و مهارت‌آموزی زنان، وضعیت آنها در جامعه را ارتقاء می‌دهد.

بدون شک تازمانیکه نتوان سازوکاری برای بهبود معیشت و افزایش توانمندی زنان سرپرست خانوار ایجاد نکرد، باید شاهد بروز مشکلات روحی و روانی بیشتری در میان این قشر از زنان جامعه بود.

به اشتراک بگذارید