گفت‌وگو

قرایی‌مقدم: توانمندسازی زنان آنها را از فضایی منفعل خارج می‌سازد

آموزش زنان نباید به صورت معلم_شاگردی بوده و باید فضا برای حضور عملی افراد در جریان آموزش فراهم شود.

امان‌الله قرایی‌مقدم، جامعه‌شناس با تاکید بر اهمیت توانمندسازی و مهارت‌آموزی زنان سرپرست خانوار عنوان کرد: عمدتا زنان سرپرست خانوار با مشکلات معیشتی مواجه بوده و از توان مالی مناسبی برخوردار نیستند، چه بسا اطلاعات زیادی در خصوص امور اقتصادی و مشاغل ندارند و از سطح تحصیلات پایینی برخوردارند.

برهمین اساس مهارت‌آموزی آنها می‌تواند در زندگی‌شان موثر باشد.

او با اشاره به تحقیقاتی که در دهه ۴۰ توسط والتر لوین، از اساتید MIT انجام شده بود، می‌گوید: براساس آن تحقیقات عنوان شد که مهارت‌آموزی نباید به صورت معلم_شاگردی دنبال شود بلکه در آموزش به افراد باید به صورت عملی اقدام کرده و فرد را عملا در روند یادگیری دخیل کرد.

برهمین اساس معتقدم در روند توانمندسازی زنان نیز باید آموزش به نحوی باشد که فرد کارآموز صرفا در قالب استاد_شاگردی تحت مهارت‌آموزی قرار نگیرد.

 

این جامعه‌شناس به سایر ابعاد آموزش زنان سرپرست خانوار نیز اشاره کرد و افزود: در بسیاری موارد زنان سرپرست خانوار به دلیل نیازهای مالی درگیر انواع آسیب‌های اجتماعی چون تن‌فروشی، اعتیاد، بزهکاری و …، می‌شوند.

به اعتقاد قرایی‌مقدم؛ توانمندسازی زنان سرپرست خانوار از ورود آنها و خانواده‌هایشان به دوره بطالت، آسیب و فقر جلوگیری کرده و جمعیتی را از یک فضای منفعل و سردرگم خارج می‌سازد. این امر موجب می‌شود فضا برای حضور فعالانه‌تر زنان در مشاغل مختلف و در جامعه فراهم شود.

به اشتراک بگذارید