یادداشت

مهارت آموزی را باید از سنین پایین آغاز کرد

 

لیلا ارشد

مددکار اجتماعی و مدیر خانه خورشید

زمانی‌که زنان بدون برخورداری از هرگونه مهارت برای ادامه زندگی و کسب درآمد به سرپرستان خانوار خود تبدیل می‌شوند عملا با مشکلاتی روبرو خواهند بود که نه تنها از لحاظ اقتصادی که به لحاظ روانی نیز آنها را با مسائلی روبرو می‌سازد. در واقع زمانیکه زنان به دلیل فوت همسر، طلاق یا مسائلی از این دست سرپرستی خود و خانواده‌اش را عهده‌دار می‌شوند به ویژه زنانی که پیش از آن فاقد شغل بوده‌اند، نیازمند آموزش، کسب مهارت و توانمندی برای اداره خانواده‌شان هستند و در غیر این صورت با نابسامانی‌های اجتماعی و محرومیت‌های جدید مواجه می‌شوند که یکی از آنها فقر است.

اما معتقدم این روند مهارت آموزی و توانمندسازی باید از سنین پایین به فرزندان به ویژه گروه‌های در معرض آسیب آموزش داده شود تا در آینده با چالش‌های کمتری مواجه شود. به عبارتی اگر از کودکی به فرزندان به ویژه دختران آموزش‌های لازم داده شود، آنها در آینده با برعهده گرفتن سرپرستی خانوار مشکلات کمتری را پیش روی خود خواهند داشت. این سیاست در قالب پیشگیری سطح اول می‌تواند از طریق مدارس و سیستم آموزش عالی به دختران و زنان آموزش داده شود. با مهارت آموزی به زنان، می‌توان انتخاب‌های بهتری را پیش روی آنها قرار داد تا بعد از سرپرستی احساس بی‌پناهی کمتری داشته باشند.

 

در تمامی سال‌های گذشته نهادهای اجتماعی و مدنی در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای داشته‌اند. این نهادها با مشخص کردن گروه هدف خود، به افزایش مهارت‌های اجتماعی و کاری برای زنان سرپرست خانواده و در معرض آسیب پرداخته‌اند اما بدون شک در این زمینه باید یک اجماع همگانی برای توانمندسازی این گروه از زنان صورت گیرد؛ از نهادهای دولتی گرفته تا بخش خصوصی. توانمندسازی زنان آسیب‌دیده نه تنها برای افراد تحت آموزش که برای کل جامعه به لحاظ اجتماعی و اقتصادی حائز اهمیت است. در واقع باید نگاهی فراگیر و چندبُعدی به این مسئله داشت و آن را صرفاً کمک به یک گروه از افراد در معرض آسیب ندید بلکه نتیجه آن را به کل جامعه بسط داد.

 

شکل‌گیری کمپین‌های اجتماعی مانند “هم_سایه_شو” در راستایی که هدف آنها آموزش و کارآفرینی برای زنان سرپرست خانوار است، می‌تواند در راستای منافع اجتماعی و اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی نیز عمل کند. در واقع آموزش به این زنان یعنی افزایش کارایی اجتماعی و افزایش قدرت خرید همین خانوارها. کمپین‌ها می‌توانند بخشی از جامعه را برای اهدافی عالی در جامعه با خود همراه کنند و به این ترتیب در نقش آگاهی بخشی در جامعه عمل کنند.

به اشتراک بگذارید