یادداشت

کدام نهادها، زنان سرپرست خانواده را حمایت می کنند؟

با تشكيل نخستين مجلس قانونگذار شوراي اسلامي، قانون تأمين زنان و كودكان بي سرپرست، آبان 1362 به تصويب رسيد كه البته روند قانون گذاري در اين زمينه طي سال هاي 1371، 1374، 1383 و 1387 ادامه يافت و وظايف و حدود كاري سازمان هاي حمايتگر مثل، وزارت رفاه، بهزيستي و كميته امداد مشخص شد.
طبق قانون جامع رفاه و تأمين اجتماعي كه در سال 83 به تصويب رسيد، مشخص شد دولت به عنوان متولی رفاه اجتماعی وظیفه دارد برنامه ریزي و سیاستگذاری را در حوزه‌های رفاهی، حمایتی و بیمه‌ای برای رفاه عموم انجام دهد و بهزیستی و کمیته امداد نيز همکاری های لازم را در این زمینه داشته باشند.
هر چند منابع مطالعاتی و اطلاعاتی درباره شمار زنان سرپرست خانوار در کشورمان بسیار محدود و ناقص است و حتی تعدادی از زنان همچون زنان بدسرپرست، از نظر برخی سازمان‌های حمایتی در تعریف زنان سرپرست خانوار نمی‌گنجند و به همین علت با وجود سرپرست خانوار بودن در آمار‌ها دیده نمی‌شوند، آنچه حائز اهمیت است توانمند سازی این تعداد از زنان در جهت کاهش نیاز حمایتی آنهاست.
نکته قابل توجه درباره زنان سرپرست خانوار این است که درصد بالایی از این زنان تحصیلات بالا و مهارت خاصی ندارند و از طرف خانواده نیز حمایت نمی‌شوند. به همین دلیل میزان آسیب پذیری زنان سرپرست خانوار افزایش می‌یابد، بنابراین اگر زنان سرپرست خانوار که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی هستند توانمند نشوند می توانند با مشکلات فراوانی مواجه گردند.
بهزیستی و کمیته امداد و در سال های اخیر شهرداری نیز طرح هایی را برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار مطرح کرده اند، برنامه بهزیستی برای اینگونه افراد شامل پرداخت کمک هزینه آموزشی از قبیل فنی و حرفه ای، ‌تحصیلی ( محصلین، ‌دانشجویان، سواد آموزی) و ایجاد اشتغال و کاریابی و پرداخت سرمایه کار است. کمیته امداد نیز تأمين سرمايه يا ابزار كار، اعطاي وام هاي كسب و اشتغال (خودكفايي)، پرداخت وام هاي ضروري (قرض الحسنه)، ارائه آموزش هاي فني و حرفه‌اي و كاريابي را در دستور کار خود قرار داده است. همچنین شهرداري در كنار اين دو نهاد اقداماتي را در جهت توانمندسازي اين افراد انجام داده است.


عملکرد کمیته امداد

کمیته امداد امام خمینی (ره) طبق آنچه که گفته شد از جمله نهادهایی ست که از اقشار نیازمند حمایت می کند از جمله این اقشار نیازمند که بسیار هم آسیب پذیرند زنانی هستند که سرپرستی خانواده خود را به دوش می کشند. در این بین عده ای از صاحب نظران عملکرد کمیته را در این جهت ناموفق ترسیم کرده و عده ای نیز معتقدند کمیته امداد در مجموع، عملکرد قابل قبولی را از خود به جای گذاشته است.

عملکرد بهزیستی

سازمان بهزیستی کشور نیز هرچند با هدف فراهم نمودن زمینه های استقلال و خودکفایی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ‌آموزشی و تربیتی و در نهایت بازتوانی و توانمندسازی خانواده های نیازمند شکل گرفته است، اما بايد ديد در عمل تا چه حد در دست يابي به اين مهم موفق بوده اند.
مهم‌ترین اقدام بهزیستی در زمینه حمایت از زنان سرپرست خانوار ، مستمری و کمک‌های موردی در زمینه درمان، ازدواج، تحصیل فرزندان ، تهیه کالاهای اساسی، تامین مسکن، بهبود تغذیه اعضای خانواده ها و … است.

عملکرد شهرداری

با وجود اينكه كميته امداد و بهزيستي تعدادي از زنان سرپرست خانوار را تحت پوشش قرار داده اند، در اين ميان مركز امور زنان شهرداري نيز به كمك زنان سرپرست خانوار آمده تا بتواند باري را از دوش اين خانواده ها كم كند اما مشكلات زندگي اين زنان به قدري زياد است كه بايد فكري جدي براي حل اين معضل كرد تا بتوان از آسيب هايي كه در آينده از اين محل به جامعه تحميل مي‌شود جلوگيري كرد.
در خصوص شهرداري روند اينگونه است كه تمامي‌اطلاعات زنان سرپرست خانوار از سازمان‌هاي متولي مانند بهزيستي و كميته اعلام استعلام مي‌شود و درشرايطي زنان سرپرست خانوار پذيرش مي‌شوند كه تحت پوشش هيچ كدام از اين سازمان‌ها نباشند. بعد از تاييد اطلاعات زنان ثبت نام شده، شهرداري تهران به‌عنوان اينكه شهروندي در اين شهر زندگي مي‌كند كه خود خانواده را سرپرستي مي‌كند و هيچ نهاد حمايتي نيز از او حمايت نمي‌كند؛ وارد عمل مي‌شود.

به اشتراک بگذارید